DİŞ GICIRDATMA PROBLEMİNİZ Mİ VAR
19.02.2014

<< Önceki Sayfa

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayına denir.

Stresli gün geçiren kişilerde uyku esnasında bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma hareketi dişlere ve vücudun baş boyun gibi bölgelerine zarar verebilir. Stres en çok çene kaslarını etkilemektedir. Bu durumun gün içerisinde de diş sıkmaya neden olabilmekte ancak daha çok geceleri ortaya çıkmaktadır.

Diş Gıcırdatma(Bruksizm) Sebepleri Nelerdir?

Stresin Bruksizmin en önemli etkenlerin başında geldiği bilinmektedir. Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak, dişlerin sıralanışındaki bozukluklar ve yanlış yapılmış dolgu ve kaplamalar da bruksizm sebepleri arasında yer almaktadır. Bruksizm, diş sıkma aşamasında ise yani diş gıcırdatması yoksa ne yazik ki bu durum hasta ve çevresi tarafından çok geç fark edilebilir. Diş sıkma sonucunda, Çene Eklemi Problemleri ortaya çıkar….

Diş Gıcırdatma(Bruksizm) sonucu oluşan Çene Eklemi Problemlerinde Belirtiler Nelerdir?

Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma

Dişlerde kırılma

Dişlerde aşırı hassasiyet

Diş etinin geriye çekilmesi ve diş etinde aşınma

Dişlerde sallanma

Baş, çene ve boyun ağrıları

Çene eklemlerinden gelen sesler

Ağzı tam olarak açamama

Yanaklarda oluşan tahrişler

Çene Eklemi Bozukluklarında Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

Ağız ölçüsü alınır ve Oklüzal Splint denilen ve daha çok gece uykuda kullanılacak olan bir plak yapılır. Oklüzal Splint, dişlerin kapanışını dengeler ve diş sıkmanın kaslar ve çene eklemi dolayısıyla da disk üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirger. Henüz; ağrı, tıkırtı vs. gibi belirtilerden hiç birini yaşamayan ancak diş sıkan ya da gıcırdatan hastaların tedavisi için gece plağı yapılır. Oklüzal Splint ya da  gece plağının tek başına yeterli olmadığı durumlarda; stres terapisi, kas gevşetici ilaç uygulaması, fizik tedavi, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamaların yenilenmesi gibi ek tedavilere de gerek olabilir.


<< Önceki Sayfa

Tarih: 19.02.2014 İzlenme: 3478