İstanbul Aydın Üniversitesi, Ağız ve Diş Sağlığı Bilinçlendirme Semineri Başlattı
13.02.2016

<< Önceki Sayfa

İAÜ, ağız ve diş sağılığı bilinçlendirme seminerleri başlattı 
2011'den bu yana yaklaşık 100 bin öğrencinin diş taramalarını gerçekleştiren İstanbul Aydın Üniversitesi  (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, ilk ve ortaokul düzeyindeki çocuklara yönelik bilinçlendirme seminerleri başlattı. Bahçelievler, Bakırköy, Bağcılar, Güngören ve Küçükçekmece belediyeleriyle yaptığı işbirlikleri ile 2011'den itibaren yaklaşık 100 bin öğrencinin diş taramasını gerçekleştiren İstanbul  Aydın Üniversitesi  (İAÜ), maddi olanakları kısıtlı ailelere de destek amaçlı diş tedavi imkanları sunuyor. Bu kapsamda ilk ve ortaokul düzeyindeki çocuklara yönelik bilinçlendirme seminerleri başlatan üniversite, ağız ve diş sağlığı taramalarını da sürdürüyor. Seminerlerde, Bahçelievler ve Bakırköy çevresindeki okullar başta olmak üzere ilk ve ortaokul düzeyindeki çocuklar, karşılaşabilecekleri ortodontik problemler ve tedavileri hakkında bilgilendiriliyor. 
Ağız ve diş sağlığı problemlerinin erken yaşta tespit edilmesinin sağlık ve ekonomi açısından fayda sağladığını söyleyen İstanbul  Aydın Üniversitesi  Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilgin Giray, erken yaşta bilinçlendirme ve erken tanının önemli olduğunu belirtti. Okullarda düzenledikleri seminerler ve diş sağlığı taramalarına ilişkin bilgiler veren Giray, "Çocuklarımıza, Ortodonti tedavisinin (çapraşık diş tedavisi) korkutucu olduğuna yönelik algının kırılması ve tedaviye küçük yaşta başlamanın önemini anlatıyoruz. Uzman diş hekimlerimizin verdiği seminerler ile ağız ve diş sağlığı taramalarımızda, çocukların en geç 7 yaşında ilk ortodontik muayeneden geçirilmelerinin gerekliliğini vurguluyoruz. Günümüzde her yaşta ortodontik tedavi mümkün olsa bile, çocukluk ve gençlik yaşlarında çeşitli sebepler ile ortodonti tedavisini yaptırmayan kişiler yetişkinlik döneminde pek çok sorunla karşılaşabiliyor. 
Erken kontrol ve tedavi sağlıklı bir çenenin gelişimi açısından çok önemli. 
Çocuklarımıza, daimi dişlerin düzgün sıralanması ile dudak ve dil fonksiyonlarının düzenlenmesinin kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olduğunu örnekler eşliğinde aktarıyoruz" diye konuştu. 


<< Önceki Sayfa

Tarih: 13.02.2016 İzlenme: 3265