PEYNİR DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLÜYOR
09.12.2013

<< Önceki Sayfa

İstanbul Aydın Üniversitesi, Gıda Mühendisliği ve Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavi Anabilim Dalı işbirliği ile yapılan araştırmaya göre yatmadan önce tüketilen peynir, diş çürümelerini önlüyor.

Kalsiyum, mineral, protein bakımından zengin olan peynir tüketimi, ağız ve diş sağlığını da olumlu etkiliyor. Özellikle diş çürümelerinde önemli ölçüde koruyucu özelliği olan peynirin, küçük yaştan itibaren çocuklara sevdirilerek, günlük tüketilen besinler arasında mutlaka yer alması gerekiyor.

“DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYAMADIĞIMIZDA PEYNİR YİYEREK DİŞ ÇÜRÜMELERİNİ ENGELLEYEBİLİRİZ”

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karataş, peynirin, tüketilen diğer gıdaların sindirilmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Bir parça peynir, içerisinde bulunan kalsiyum, fosfor mineralleri, yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri ve suda eriyen B2 maddesi ile asit oluşumunu önleyerek, diş çürümelerini engelleyebiliyor. Yapılan araştırmalar, sağlıklı ortamda hazırlanan peynirin, ağız sağlığını önemli ölçüde etkilediğini ve diş çürümelerini önlediğini ortaya koyuyor. Peynir tüketimi arttırılarak, dişlerin korunabilmesi ve çürümelerin önlenebilmesi mümkün. Sağlıklı bir ağız, diş ve kemik yapısı için protein, kalsiyum gibi maddelerin doğru besinlerle alınması gerekiyor. Peynir, içinde barındırdığı tüm maddelerle koruyucu madde görevi görüyor.

Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylin Çilingir de tüketilen yiyecek ve içeceklerin ağız ortamındaki asit miktarını arttırdığını ve bu asit asit oluşumunun dişin sert dokularının yapısının bozulmasına ve çürüklere neden olduğunu belirtiyor.

Yemeklerden sonra peynir tüketilmesi, içeriği nedeniyle ağızdaki asit oluşumunu önler ve tükürük salgısını arttırır. Peynirin çürük önleyici etkisinin yanı sıra tükürük salgısını arttırması da çürük oluşumunu önlemede etkilidir. Gün içerisinde bulunulan ortamlar nedeniyle diş fırçalamanın ihmal edildiği durumlarda bir parça peynir yiyerek diş çürümelerini engellenebilir.


<< Önceki Sayfa

Tarih: 09.12.2013 İzlenme: 4563