SÜREKLİ BAŞ AĞRISI ÇEKİYORSANIZ, DİŞ HEKİMİNİZİ ZİYARET EDİN!
09.12.2013

<< Önceki Sayfa

Yrd. Doç. Dr. Esra SOMTÜRK, sürekli baş ağrısı çeken kişilerin, ağız-diş-çene bölgesi ile ilgili sorunlar yaşayabileceğini, bunun için diş hekimine başvurmaları gerektiğini söyledi.

“Baş ağrılarının gerçek nedeni dişlerin kapanış pozisyonunda çenelerin birbiri ile olan ilişkisindeki problemlerden dolayı olabilir. Çeneler arası ilişkiye diş oklüzyonu adı verilir.” Eklem, kafanın yan bölgesinden geçen sinir, kas ve kan damarlarında baskıya yol açtığında, sonuç baş ağrısı ve migrendir. Özellikle sabah kalktığınızda ilk olarak baş ağrısı veya migrenden dolayı, gözlerinizin arkasında, sinüs bölgesinde, boyun ve omuz bölgesinde ağrılardan şikayetçiyseniz, en kısa zamanda hem doktorunuzu hem de diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Çoğu insan da dengesiz diş oklüzyonuna sahip olmalarına karşın,  bu sorunu bir şekilde tolere ettiklerinden semptom gözlenemez. Ağrıdan şikayetçi olanların diş ve diş etleri direkt etkilenmiş olabilir ve baş ağrısından ziyade diş ve dolgu kırıkları, sallanan dişler ve nedensiz diş ağrısı gibi şikayetleri de olabilir. Bu sorunların birinden bile şikayeti olanların zaman kaybetmeden diş hekimini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Kapanış bozukluğunu (malokluzyon)  tespit etmek mümkündür. Dişlerin kapanışına yön veren eğimlerin doğrultusu ve konumu, rehber noktaların yeniden düzenlenmesi yoluyla çenelerin farklı şekilde konumlanmasını gerektirebilir. Dişlerinizin kapanışı normalin çok dışındaysa ya da tamamen yanlış bir kapanış konumundaysa, onları daha iyi bir konuma taşımak için diş teli (ortdontik tedavi) kullanılması gerekebilir.

Çene eklemi çenenin her iki yanından eşit desteğe ihtiyaç duyduğu için, çiğneme faaliyeti yalnızca tüm dişlerin mevcut ve doğru konumda olduğu zaman düzgün çalışmak için tasarlanmıştır. Bu sebeple, eksik dişlerin parsiyel protezler, köprü protezleri veya implantlar ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş eksikliği olmaması ve dengeli bir kapanış, ekleme daha az baskı uygulanmasını sağlar. Yumuşak bir diyet, egzersizler, fizik tedavi ve dış kaynaklı ısı da eklem tedavisine yardımcıdır. Çene Eklemi Bozuklukları, diş hekimliği içerisinde uzmanlık alanı teşkil eder.

İstanbul Aydın Üniversitesi Dentaydın Diş Hastanesi eklem rahatsızlıklarına da çözüm üreten akademisyen hekim kadrosu ile Bahçelievler’de hizmet vermektedir.


<< Önceki Sayfa

Tarih: 09.12.2013 İzlenme: 4294